50 LAT BUDYNKU SZKOŁY W RUDZIE-HUCIE I DZIEŃ PATRONA GIMNAZJUM

9 czerwca 2017 r., odbyła się uroczystość upamiętniająca rocznicę oddania budynku szkoły do użytku i postać jej kierownika Bronisława Asprasa. W tym dniu świętowano także Dzień Patrona Henryka Michała Kamieńskiego Gimnazjum w Rudzie-Hucie. Z tej okazji do Rudy-Huty z Puław przybyła synowa Bronisława Asprasa – Jadwiga Aspras wraz z synami: Jerzym i Andrzejem oraz prawnukowie patrona zamieszkali w Argentynie: Ricardo Victor, Ignacio, Nora Lia Ingaramo Kamieński i przyjaciel rodziny Norberto Gajte.
Uroczystość rozpoczęła się Mszą świętą w kościele parafialnym w Rudzie-Hucie, celebrowanej przez księdza wikariusza Piotra Hawryluka. Po tym, nastąpiło odsłonięcie i poświęcenie tablicy pamiątkowej dedykowanej Bronisławowi Asprasowi, umieszczonej w holu głównym szkoły. Jadwiga Aspras z synami, w imieniu Lubelskiego Kuratora Oświaty - Dariusz Sułkowski, wójt Gminy Ruda-Huta Kazimierz Smal, dyrektor Zespołu Szkół w Rudzie-Hucie Adam Marszaluk, przewodnicząca Rady Rodziców Agnieszka Walczuk, Jadwiga Aspras z synami oraz delegacja uczniów: Monika Chmiel i Ernest Bortnik dokonali odsłonięcia tablicy pamiątkowej w szkole. Wśród licznie zgromadzonych w sali gimnastycznej gości znaleźli się utytułowani absolwenci szkoły: prof. dr hab. Halina Smal –  z Instytutu  Gleboznawstwa, Inżynierii I Kształtowania Środowiska Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie, prof. dr hab. Halina Lipińska – Prodziekan Wydziału Agrobiznesu Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie, prof. dr hab. Eugeniusz Sobczak z Politechniki Warszawskiej, prof. dr hab.  Wiesław Pawlak z Instytutu Filologii  Polskiej  Katolickiego  Uniwersytetu    Lubelskiego, dr Leon Popek– pracownik naukowy Instytutu Pamięci Narodowej  w Lublinie, dr Paweł Sobolewski z Wydziału Matematyki, Fizyki i Informatyki  Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, dr Mieczysław Kuczyński – pracownik naukowy  Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie, dr Józef Złomańczuk pracownik naukowy Uniwersytetu Uppsala w Szwecji, mgr Marek Woźnicki - pracownik naukowy Katedry Prawa Konstytucyjnego Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Ponadto grono znamienitych gości stanowili: mjr Sławomir Olszewski – Komendant Placówki Straży Granicznej w Woli Uhruskiej, st. kpt Artur Rutkowski – zastępca Komendanta Miejskiego Państwowej Straży  Pożarnej w Chełmie, Tadeusz Łańcucki – zastępca dyrektora Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Chełmie
Nina Symonowicz - wójt gminy Hirka Połonka z dyrektorami szkół Wasylem Macialką i Wołodymirem Potrapelukiem, Marian Rudnik członka Zarządu Głównego Polskiego Związku Łowieckiego, Ryszard Suszyński – kierownik Ośrodka Edukacyjno- Muzealnego w Brzeźnie, dr Andrzej Rybak – prezes Stowarzyszenia "Rocznik Chełmski", dr Paweł Kiernikowski – sekretarz Stowarzyszenia "Rocznik Chełmski", Mirosław Dederko - regionalista z gminy Sawin, Alina Prus – dyrektor Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Dorohusku, Mieczysława Sołtys – dyrektor Zespołu Szkół w Wierzbicy, Mirosław Konieczny – dyrektor Zespołu Szkół w Woli Uhruskiej, Ksiądz Henryk Suchodolski  - proboszcz Parafii Świerże, a ponadto: emerytowani nauczyciele, pracownicy administracji i obsługi, nauczyciele, absolwenci, pracownicy Urzędu Gminy Ruda-Huta, radni,  kierownicy jednostek, sołtysi, rodzice i uczniowie oraz uczestnicy konkursu wraz z opiekunami. Prof. dr. hab. Józef Zając - rektor PWSZ w Chełmie, senator RP oraz posłowie na sejm RP Genowefa Tokarska i Jan Łopata przesłali na ręce dyrekcji szkoły gratulacje i podziękowania za pracę i zaangażowanie w wychowanie kolejnych pokoleń: Radzie Pedagogicznej Zespołu Szkół w Rudzie-Hucie, Radzie Rodziców oraz uczniom. Andrzej Aspras – wnuk Bronisława, Zdzisław Muda i Antoni Franecki – emerytowani nauczyciele, Jerzy Jaskóła – były uczeń, słowami uznania wspominali czas budowy szkoły i udziału w niej B. Asprasa. Młodzież zaprezentowała wszystkim zebranym jego życiorys, a zespół szkolny "Rudziki” wraz z uczestnikami wyśpiewał piosenki patriotyczne i o szkole.
W finałowej części pisemnej VII Wojewódzkiego Konkursu Wiedzy na temat: "Życie, działalność i twórczość Henryka Michała Kamieńskiego" udział wzięły cztery reprezentacje szkół gimnazjalnych. Część pisemna polegała na rozwiązaniu testu konkursowego składającego się z 30 pytań zamkniętych. Reprezentacje szkół uzyskały następujące wyniki:
I miejsce - Zespół Szkół w Rudzie-Hucie, 27 z 30 punktów
II miejsce - Zespół Szkół w Woli Uhruskiej, 25 z 30 punktów
III miejsce - Zespół Szkół w Wierzbicy, 23 z 30 punktów
IV miejsce - Gimnazjum Nr 6 w Chełmie, 20 z 30 punktów
Po wręczeniu nagród Ricardo Kamieński opowiedział o tym, że kiedy pytają go w Argentynie o rodzinę w Polsce zawsze odpowiada, że jest ona liczna: "Mam ją. Moja rodzina to cała miejscowość Ruda-Huta". Po tym Norberto Gajte zagrał na gitarze i zaśpiewał. Wszyscy goście otrzymali upominek w formie jubileuszowej statuetki i okolicznościowej gazetki na temat zasłużonego kierownika szkoły B. Asprasa. Ricardo Victor Kamienski otrzymał od Państwa Henryki i Mirosława Dederków z Czułczyc wykonane przez p. Henrykę różnymi technikami portrety swojego przodka i wiersz jej autorstwa pt. „Pamięci Henryka Kamieńskiego”. Każdy, jak to zazwyczaj bywa przy tak ważnych uroczystościach, miał możliwość dokonania okolicznościowego wpisu do księgi pamiątkowej. Organizatorzy obchodów tego świątecznego dnia: dyrekcja, nauczyciele oraz uczniowie wysłuchali od gości wiele słów uznania dla bardzo wysokiego poziomu uroczystości i jej wspaniałej atmosfery.

Anna Bartoszewska

Pamięci Henryka M. Kamieńskiego   

pod kopułą błękitnego nieba
wśród pięknych
obrazów świata
było życie

na gruzach grało
powstańcze echo

otwierały się bramy miast
podróżnicze szlaki
zagranicznych ziem  

jak bumerang
wracał
do małej Ojczyzny – Ojcowizny                                                                                                                     
gdzie z czułością edukował      
uciemiężony lud
jego tożsamość
to kwiat   
miejscowego ogródka         
a
dokonania otwartą książką
zapisaną
w naszych
sercach


Czułczyce   Henryka Dederko