CZY OWOCE I WARZYWA ZAWIERAJĄ WODĘ?

W ramach realizacji innowacji pedagogicznej „Początkiem wszechrzeczy jest woda” uczniowie: Aleksandra Honory, Anna Walczuk, Wojciech Mamczarz, Przemysław Biernacki z klasy 7a, Kacper Kopiel  z klasy 6a wykonali doświadczenie.
1.Problem badawczy:  Czy owoce i warzywa zawierają wodę?
2. Hipoteza: Owoce i warzywa zawierają wodę.
3.  Przebieg doświadczenia:
a) przygotowanie jabłka, marchewki i  ziemniaka,
b) utarcie na tarce  surowego jabłka, marchewki i ziemniaka
c) położenie na podwójnie złożonej gazie utartego: jabłka, marchewki, ziemniaka
d) wyciśnięcie soku i przelanie do szklanek
e) obserwacja szklanek z płynem-sokiem.
4.Analiza wyników: W każdym przypadku udało się wycisnąć sok.
5. Sformułowanie wniosków:
Owoce i warzywa zawierają w swoim składzie wodę - główny składnik soków. Woda występuje w świeżych owocach i warzywach. Jabłka mają więcej wody od ziemniaków i marchwi ale ziemniaki i marchew także ją posiadają w nie wielkich ilościach. Najwięcej wody jest w jabłku. Otrzymany sok składa się prawie wyłącznie z wody.
Czy wiesz, że…
Do produktów o największej zawartości wody należą świeże owoce i warzywa. Są doskonałym źródłem nie tylko wody, ale również wielu witamin, minerałów, enzymów i przeciwutleniaczy. Dieta bogata w przeciwutleniacze chroni przed wieloma chorobami i pozwala dłużej zachować młody wygląd. Marchew – chrupiąca, soczysta, słodka i pełna wody, bo ma jej aż 78%. Nic więc dziwnego, że to jeden z najbardziej popularnych składników soków. Marchewka jest bogatym źródłem beta-karotenu. To właśnie jasnopomarańczowy kolor marchwi wynika z dużego stężenia tego przeciwutleniacza. Jabłko  zawiera ok. 80% wody. Co kryje ziemniak? W 75% warzywo to składa się właśnie z wody, pozostałe jego składniki to w 18,5% skrobia, 2% białko oraz 1,5% błonnik. Ziemniaki poza tym są bogate w wiele składników odżywczych: potas, żelazo, magnez, fosfor, mangan, wapń. Woda jest istotnym składnikiem naszego ciała. Uczestniczy nie tylko w reakcjach chemicznych w naszym organizmie, ale również reguluje jego temperaturę. Ten istotny dla naszego życia płyn dostarczany jest nie tylko podczas picia, ale także podczas jedzenia np. bogatych w wodę warzyw. Przykładowo ogórek, cukinia, papryka odpowiednio 97, 96 i 92%. Z tego względu niedobory wody w naszym organizmie mogą być uzupełniane nie tylko poprzez picie napojów, ale także np. jedząc bogate w nią warzywa.

Opracowała: Dorota Sawicka