foto1 foto2 foto3 foto4 foto5
Witamy na stronie internetowej Szkoły Podstawowej w Rudzie-Hucie

Szkoła Podstawowa w Rudzie-Hucie

im. por. Zbigniewa Twardego ps. "Trzask"

Kartka z kalendarza


Dzisiaj jest: 19 Październik 2019    |    Imieniny: Piotra, Michała, Ziemowita

Czas

Kod QR na smartfon

Zeskanuj kod i przeglądaj stronę na smartfonie

Gazetka szkolna

Polecane strony

 

 

 

biblioteka

 

 

 

 

pajacyk

 

Statystyki

Odwiedza nas 42 gości oraz 0 użytkowników.

Licznik odwiedzin


0363620
Dziś
Wszystkie
580
363620

Twój numer IP: 3.85.214.0
2019-10-19 12:42

PRZEDSZKOLAKI W SZKOLNEJ IZBIE MUZEALNEJ

19.03.2019 roku, przedszkolaki z Przedszkola Pod Zielną Koniczynką razem z wychowawczyniami odwiedziły Szkolną Izbę Muzealną. Bibliotekarka opowiadała jak wyglądały i jak były wyposażone sale lekcyjne około sto lat temu. Zaprezentowała narzędzia pisarskie, oraz materiały piśmiennicze używane przez ich dziadków w czasach, gdy uczęszczali do szkoły. Szczególne zainteresowanie wzbudziły zgromadzone eksponaty. Okazało się także, że książki które czytali ich dziadkowie – ich zdaniem wcale nie są „brzydsze” od współcześnie używanych. Przedszkolaki usiadły w zabytkowych ławkach i było widać że sprawiło im to wielką przyjemność. Ta żywa lekcja historii na pewno obudzi zainteresowanie przeszłością naszej miejscowości.

PASOWANIE NA CZYTELNIKA

06.02.2019 r. odbyło się pasowanie uczniów klas: 1a i 1b na Czytelników. Uroczystość przygotowała bibliotekarka – Alina Brewczyńska. Pierwsza część spotkania miała miejsce w sali lekcyjnej. Uczniowie poznali znaczenie słownictwa związanego z pojęciem „biblioteka”, dowiedzieli się o historii książki od starożytności po współczesność. Zainteresowanie wzbudziły informacje o najstarszych formach książki: tabliczce glinianej, zwoju papirusowym i średniowiecznym kodeksie. Młodzież słuchała wesołych wierszy o książce i czytelnikach, dowiedziała się dlaczego powinniśmy czytać. Uczniowie pod opieką wychowawczyń, p. B. Nowosad i p. J. Wolan udali się do biblioteki szkolnej. Bibliotekarka przywitała p. dyr D. Sawicką, wychowawczynie, uczniów i zapoznała z celem wizyty. Nowi Czytelnicy poznali regulamin korzystania ze zbiorów bibliotecznych i „Życzenia Książki”, nie tylko tej z biblioteki. Po uroczystym ślubowaniu, p. dyr D. Sawicka dokonała aktu pasowania uczniów  klas 1a i 1b na Czytelników biblioteki szkolnej i zachęciła do częstego korzystania z jej księgozbioru. Wychowawczynie klas otrzymały pamiątkowe dyplomy, a młodzież po raz pierwszy samodzielnie wypożyczyła książki. WITAM NOWYCH UCZNIÓW W SPOŁECZNOŚCI CZYTELNICZEJ!

Alina Brewczyńska

WIZYTA KLAS ZEROWYCH W IZBIE MUZEALNEJ

Zainteresowanie miejscowej społeczności historią szkoły, eksponatami i dokumentami zgromadzonymi przez nauczycieli w szkolnej Izbie muzealnej jest bardzo duże. Prawie codziennie przychodzą mieszkańcy aby je obejrzeć i posłuchać ciekawych informacji z nimi związanych. 19 października 2018 roku, Izbę muzealną odwiedzili uczniowie klas zerowych z wychowawczyniami: p. Wiesławą Suprun i p. Małgorzatą Rękas. Najbardziej im się podobały ławki uczniowskie i książeczki. Dowiedziały się co to jest „kleks”. Wizyta wywarła na nich duże wrażenie, zobaczyli w jakich warunkach uczyły się ich koleżanki i koledzy prawie 100 lat temu.

POWRÓT DO PRZESZŁOŚCI....

12.10.2018 roku obchodziliśmy 100 – lecie istnienia Szkoły Podstawowej w Rudzie – Hucie. Nauczyciele tutejszej szkoły pragnęli uświetnić tę wspaniałą imprezę i przygotowali ekspozycję stałą pod nazwą „Izba Muzealna”. Izba mieści się w sali lekcyjnej nr 20. Panie: B. Gałus, B. Zielińska, J. Wolan i A. Brewczyńska od ubiegłego roku szkolnego gromadziły eksponaty i dokumenty, które mogły teraz przedstawić szerszej publiczności. Duże wrażenie na zwiedzających zrobiły ławki szkolne z tamtej epoki, ustawione w kolejności chronologicznej. Wspomnienia przywołały dawne mundurki szkolne, podręczniki, przybory szkolne i książeczki dla dzieci. Wielkie zainteresowanie wzbudziły zgromadzone dokumenty: związane z budową szkoły 1000-latki, świadectwa z okresu międzywojennego, rękopisy wieloletniego proboszcza miejscowej parafii - księdza kanonika Mariana Chmielowskiego. Bardzo podobało się miejsce pracy nauczyciela – biurko, na którym położono dziennik, dzwonek ręczny, długopisy, gipsowe  popiersie Józefa Piłsudskiego, okulary, kwiatek z epoki i stalówki. Można było odnieść wrażenie, że nauczycielka zaraz wróci.... Całość dopełniały 3 godła: sprzed II wojny światowej, z PRL-u i współczesne. Mapa historyczna Polski, tablica szkolna i liczne eksponaty związane nie tylko z funkcjonowaniem szkoły, przybliżały czasy, w których uczyły się minione pokolenia uczniów. Wielką wartość poznawczą posiadają zdjęcia byłych kierowników i dyrektorów tutejszej szkoły na przestrzeni ostatnich 100 lat, a także fotografie grona pedagogicznego z uczniami. Sentymentalna podróż do lat szkolnych, sprawiła zwiedzającym wielką radość i wzruszenie, a osobom, które ją przygotowały - ogromną satysfakcję z wykonanego zadania.

A. Brewczyńska

WITAMY NOWYCH CZYTELNIKÓW!

14  lutego 2018 roku, do grona Czytelników biblioteki szkolnej dołączyli nowi – uczniowie klas pierwszych. Bibliotekarka Alina Brewczyńska na spotkaniu z uczniami opowiadała o narzędziach pisarskich i materiałach piśmienniczych używanych na przestrzeni wieków, a także jak dawniej wyglądały książki. Zademonstrowała czym i jak  pisano. Młodzież z zainteresowaniem słuchała ciekawych informacji o tabliczce glinianej, zwoju papirusowym  i średniowiecznym kodeksie rękopiśmiennym.
Nowi Czytelnicy poznali Regulamin Biblioteki Szkolnej. Urozmaiceniem imprezy były utwory o szkole, książkach i bibliotece, czytane przez członkinie Koła Bibliotecznego: Kingę Anasiewicz i Agnieszkę Pałdyńską. W dalszej części spotkania, uczniowie z wychowawczyniami: p. Bożeną Zielińską i p. Jolantą Czerniakiewicz udali się do biblioteki szkolnej. Po złożeniu ślubowania, p. dyr Dorota Sawicka dokonała aktu pasowania uczniów na Czytelników. Klasy otrzymały pamiątkowe dyplomy i wszyscy po raz pierwszy samodzielnie wypożyczyli książki. Dużo uwagi bibliotekarka poświęciła kwestii poszanowania książek w ogóle, a szczególnie tych z biblioteki szkolnej. Uroczystość przebiegła w bardzo sympatycznej atmosferze.

A. Brewczyńska

CZYTAMY BEZ MAMY

17 lutego 2017 roku bibliotekarka Alina Brewczyńska zorganizowała akcję czytelniczą  "Czytamy bez Mamy" w klasach: pierwszej, drugich i trzecich. Uczniowie klasy I a gimnazjum czytali mało znane baśnie, bajki i wierszyki. Oliwier Zieliński zapewnił obsługę techniczną imprezy, czytali: K. Anasiewicz, P. Adwent,  G. Kostecka, M. Lewandowska, A. Labiszak, S. Gugała, S. Gwizdal, M. Kochoń.
Mam nadzieję, że będzie to miało wpływ na poziom wypożyczeń i częstsze odwiedziny biblioteki szkolnej.

Alina Brewczyńska

   

WITAMY NOWYCH CZYTELNIKÓW !

12 stycznia 2017 roku do grona czytelników biblioteki szkolnej dołączyli nowi – uczniowie klasy pierwszej. Bibliotekarka A. Brewczyńska opowiedziała o pracy biblioteki, jak wyglądały książki na przestrzeni wieków, czym i jak pisano. Młodzież z zainteresowaniem słuchała informacji o tabliczce glinianej, zwoju papirusowym i średniowiecznym kodeksie. Urozmaiceniem imprezy były bardzo ciekawe wiersze o szkole, książkach i bibliotece czytane przez członkinie Koła Bibliotecznego: Kingę Anasiewicz i Gabrysię Kostecką. W dalszej części spotkania, uczniowie z wychowawczynią  p. Barbarą Mikołajczyk udali się do biblioteki szkolnej. Bibliotekarka dokonała aktu pasowania na Czytelników. Klasa otrzymała pamiątkowy dyplom i wszyscy po raz pierwszy wypożyczyli książki. Uroczystość przebiegła w bardzo sympatycznej atmosferze.

A. Brewczyńska

CZYTAMY MALUCHOM

02.12.2016 r. w ramach akcji „Czytamy Maluchom”, uczniowie  klasy Ia gimnazjum czytali baśnie, bajki i wiersze dzieciom z „Przedszkola pod Zieloną Koniczynką” oraz uczniom dwóch grup zerówkowych. Wszyscy słuchali z wielką uwagą i zainteresowaniem. Obsługę techniczną zapewnił Oliwier Zieliński, uczniowie czytający: Kinga Anasiewicz, Gabrysia Kostecka, Paulinka Adwent, Agnieszka Pałdyńska, Magda Lewandowska i Sebastian Gugała. Wcześniej były organizowane takie spotkania,  to kontynuacja realizowana cyklicznie. Dzieciaki i wychowawcy bardzo pozytywnie odebrali tę akcję Koła Bibliotecznego, które działa pod kierunkiem bibliotekarki A. Brewczyńskiej.

LAUREACI KONKURSÓW UHONOROWANI!

18 maja 2016 r. podsumowano konkursy organizowane przez bibliotekę szkolną dla uczniów klas młodszych. Dyrektor Ewa Tworek wręczyła nagrody oraz pamiątkowe dyplomy wszystkim laureatom. Nagrody główne w konkursie dla klas drugich - "Mój ulubiony bohater książkowy" zdobyli: Nikola Guzewska  i Maciej Zelent - oboje z klasy 2b. Konkurs  "Nie zaginaj rogów"  dla klas pierwszych cieszył się bardzo dużym zainteresowaniem. Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy. Wszystkie organizowane konkursy mobilizują uczniów do zdrowej rywalizacji i przyczyniają się do częstszych odwiedzin biblioteki szkolnej.

MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ KSIĄŻKI DLA DZIECI

Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci  był  obchodzony w naszej szkole 4.04.2016r. Jest to święto wyznaczone na 2 kwietnia – dzień urodzin wielkiego duńskiego baśniopisarza  Hansa Chrystiana Andersena. Dzień ten został ustanowiony w 1967 roku przez Międzynarodową Izbę do spraw Książek dla Młodych Ludzi i ma na celu popularyzację czytania dla  najmłodszych. Uczniowie klasy 2a przyszli do biblioteki szkolnej w towarzystwie pani wicedyrektor Ewy Tworek. Bibliotekarka poinformowała o celu wizyty i zaprezentowała książki zagranicznych pisarzy piszących dla dzieci, które są  w posiadaniu biblioteki. Pani wicedyrektor przeczytała uczniom rosyjską baśń ludową „Lis, zając i kogut”, która bardzo im się spodobała. Czytelnicy rozpoczęli warsztaty polegające na wykonaniu ilustracji postaci z baśni, najładniejsze prace zostały wyeksponowane w gablocie szkolnej. Spotkanie przebiegało w miłej atmosferze, wszyscy uczniowie wypożyczyli wybrane przez siebie książki.

Copyright © 2019 Szkoła Podstawowa w Rudzie-Hucie