foto1 foto2 foto3 foto4 foto5
Witamy na stronie internetowej Szkoły Podstawowej w Rudzie-Hucie

Szkoła Podstawowa w Rudzie-Hucie

im. por. Zbigniewa Twardego ps. "Trzask"

Kartka z kalendarza


Dzisiaj jest: 30 Wrzesień 2020    |    Imieniny: Wera, Zofia, Honoriusz

Czas

Kod QR na smartfon

Zeskanuj kod i przeglądaj stronę na smartfonie

Gazetka szkolna

Polecane strony

 

 

 

biblioteka

 

 

 

 

pajacyk

 

Statystyki

Odwiedza nas 25 gości oraz 0 użytkowników.

Licznik odwiedzin


0544444
Dziś
Wszystkie
540
544444

Twój numer IP: 3.223.195.126
2020-09-30 17:10

NOC ŚWIĘTOJAŃSKA

Noc świętojańska to najkrótsza noc w roku, a następujący po niej dzień jest najdłuższy w roku.To zjawisko nazywa się przesileniem letnim. Noc świętojańska związana jest z paleniem ogni sobótkowych. Wokół nich tańczyły i śpiewały panny z z wieńcami na głowach. Kiedyś wierzono,że dopiero od Świętego Jana można się bezpiecznie kąpać, bo woda stawała się wówczas przyjazna człowiekowi. W tym dniu palono także duże ogniska, a odważni również skakali przez nie. Z tą nocą związana jest legenda o kwiecie paproci. O północy wyruszano w las, by go znaleźć.Miał on świecić niezwykłym blaskiem i wskazywać drogę do ukrytych w podziemiach skarbów. Najbardziej znanym zwyczajem nocy świętojańskiej jest puszczanie wianków na wodę. Panna rzucała swój wianek do rzeki: jeśli wyłowił go jakiś kawaler, oznaczało to, że będzie ona miała szczęście w miłości. Jeśli nie - zła wróżba oznaczała rok w samotności. To samo dotyczyło kawalera, któremu nie udało się wyłowić żadnego wianka. Sobótkowe zabawy, pląsy, wicie wianków z kwiatów, ziół oraz traw i puszczanie ich na wodę, opowieści o magicznych ziołach – tego wszystkiego można doświadczyć co roku w Muzeum Wsi Lubelskiej. Tradycję wicia wianków podtrzymała Magdalena Stolarczyk uczennica klasy III a, która wykonała piękny wianek z kolorowych kwiatów i ziół. Można go podziwiać na zdjęciach zamieszczonych poniżej. Dziękuję Magdzie za aktywność i zaangażowanie!

Opracowała: Bożena Zielińska

WALCE I JEŻYKI

W drugim semestrze roku szkolnego 2019/20 uczniowie, którzy uczestniczyli w zajęciach świetlicowych wykonali z niepotrzebnych książek walce, półwalce i jeże. Jednak z powodu epidemii koronawirusa nie wszystkie prace zostały skończone. Z pewnością w czasie wakacji  będzie ku temu okazja i każdy postawi na biurku swoją pracę.

Opracowała: Bożena Zielińska

DZIEŃ OJCA 2020

Czerwona laurka,
Czerwone kwiaty,
Czerwone serce,
Dla mojego taty!
Kochany Tato, zacznę zwyczajnie,
że z Tobą w domu zawsze jest fajnie.
I w deszcz i słotę, w smutku, w radości,
wspierasz i uczysz szczęścia i miłości.
Dzisiaj za wszystko chcę Ci podziękować
i skromny bukiet kwiatów podarować.

Życzenia oraz laurkę z okazji Dnia Ojca wykonała Patrycja Kamińska, uczennica kl. 1a.

Magdalena Gałus

23 CZERWCA DZIEŃ OJCA

Drogi Tatusiu – najlepszy na świecie,
który mnie kochasz w zimie i w lecie,
jesienią, wiosną, w niezmiennej trosce,
w szczęśliwym domu – jak w raju rosnę
za Twoją dobroć dzisiaj dziękuję,
zdrowia, łask Bożych, szczęścia winszuję.
Bezpiecznej jazdy, spełnienia marzeń,
pięknych urlopów i na zawsze razem!
Wiemy, jak ciężko pracujesz, Tato!
Bardzo Cię wszyscy kochamy za to,
a także za Twe szlachetne serce,
w którym rodzina pierwsze ma miejsce!
W ten dzień świąteczny przyjmij podziękę
za wiarę, mądrość, ojcowską rękę.
Wysłuchaj życzeń, co z serca płyną:
Niech wichry mroźne Ciebie ominą!

Życzenia oraz pracę plastyczną w formie wizerunku z okazji Dnia Ojca wykonał Karol Bukszyński, uczeń kl. O „b”.

Magdalena Gałus

WIJEMY WIANKI

W bieżącym roku noc świętojańską obchodzimy 23 czerwca. Jest to noc rozpoczynająca   się w wigilię wspomnienia św. Jana Chrzciciela. Związana jest ona z nadchodzącym latem, które według kalendarza rozpoczyna się 24 czerwca. Najbardziej znanym zwyczajem nocy świętojańskiej jest puszczanie wianków na wodę. Z okazji tego święta uwij wianek z kwiatów, traw i ziół. Wykonaj zdjęcie i wyślij do 19 czerwca 2020r. na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. Powodzenia!

MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ DZIECKA

Pierwszego czerwca obchodzimy Międzynarodowy Dzień Dziecka. Jest to dzień ustanowiony w 1954 przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych (ONZ) dla upowszechniania ideałów i celów dotyczących praw dziecka, zawartych w Karcie Narodów Zjednoczonych (1945) i obchodzony od 1955 w różne dni roku, w różnych krajach członkowskich ONZ,  np. w Brazylii Dzień Dziecka obchodzony jest 12 października, w Australii w pierwszą sobotę lipca każdego roku. Niezależnie od daty, jest to okazja do organizowania specjalnych akcji, koncertów i zabaw w szkołach dla uświetnienia wyjątkowego dnia. Dla rodziców to okazja do spędzenia dodatkowego czasu ze swoimi dziećmi, składania im życzeń z okazji Dnia Dziecka oraz obdarowania swoich pociech prezentami. W związku z tak uroczystym dniem Zbigniew Laskowski, uczeń klasy 5b,  wykonał pracę plastyczną, która była wyrazem Jego marzeń.

Magdalena Gałus

LAURKI Z OKAZJI DNIA MATKI

Jest jedno takie serce, spośród serc wielu tysięcy,
I bije wciąż nieprzerwanie, i kocha najgoręcej.
To serce naszej matki, najlepsze w całym świecie.
I nigdy takiego serca, nie odnajdziecie!
 
W każdej życia godzinie, zapamiętaj to sobie-
Jej serce bije dla Ciebie i myśli tylko o Tobie.
Mijają lata w rozpędzie, twarde skały czas kruszy.
Miłości matki do dziecka, żaden czas nigdy nie ruszy!

Przepiękne serduszka-laurki wraz z życzeniami z okazji Dnia Matki wykonali: Zbyszek Laskowski,  uczeń kl. 5b (zdjęcia nr 1, 5), Julia Bukszyńska, uczennica kl. 5b oraz Karol Bukszyński, uczeń kl. Ob (zdjęcia nr 2,3,4,6,7,8,9,10).

Magdalena Gałus

26 MAJA DZIEŃ MATKI

W dniu Twojego święta,
Stoję tutaj uśmiechnięta.
Uśmiechnięta i nieśmiała,
Ze wzruszenia drżąca cała.
Chciałabym powiedzieć ładnie,
Co w serduszku leży na dnie,
Lecz mi pięknych słów brakuje,
Droga mamo, wiesz, co czuję.
Przyjmij więc życzenia moje,
Od Twojej córeczki, od pociechy Twojej
Patrycji Kamińskiej, uczennicy kl. I

Magdalena Gałus

ŚWIĘTO NIEZAPOIMNAJKI

„Niezapominajki są to kwiatki z bajki…”  Każdy zna słowa zawarte w tytule, ale czy każdy wie, że 15 maja niezapominajka obchodzi swoje święto? Drobny,błękitny kwiatek znany nam z ogródków, rosnący również w lasach i nad wodą, swoje święto obchodzi już od kilkunastu lat. Pomysłodawcą Dnia Polskiej Niezapominajki jest redaktor radiowej Jedynki, prowadzący „Ekoradio” Andrzej Zalewski. Zgodnie z jego zapatrywaniem, ma ono służyć nie tylko podkreśleniu relacji z drugim człowiekiem, ale również przypominać o istocie dbania o nasze otoczenie. Dzień Polskiej Niezapominajki to święto bez fanfar, ciche, ale budzące najcieplejsze skojarzenia.   Poniżej
„Bukiety niezapominajek” wykonane przez uczniów naszej szkoły. Uczennica kl. V b Julia Bukszyńska zdjęcia nr 1 i 2. Uczeń kl .0 b Karol Bukszyński  zdjęcia nr 3 i 4. Uczennica kl. V b Laura Sobczuk   zdjęcie nr 5. Uczeń kl .V b Zbigniew Laskowski zdjęcie nr 6. Uczennica kl. III a Magdalena Stolarczyk zdjęcie nr 7. Magdalena Stolarczyk sfotografowała również niezapominajki w swoim ogrodzie (zdjęcia nr 8,9,10,11,12.). Dziękuję wszystkim uczniom, którzy przysłali przepiękne bukiety niezapominajek.

Opracowała: Bożena Zielińska

Copyright © 2020 Szkoła Podstawowa w Rudzie-Hucie