foto1 foto2 foto3 foto4 foto5
Witamy na stronie internetowej Szkoły Podstawowej w Rudzie-Hucie

Szkoła Podstawowa w Rudzie-Hucie

im. por. Zbigniewa Twardego ps. "Trzask"

Kartka z kalendarza


Dzisiaj jest: 17 Kwiecień 2021    |    Imieniny: Klara, Robert, Rudolf

Czas

Kod QR na smartfon

Zeskanuj kod i przeglądaj stronę na smartfonie

Gazetka szkolna

Polecane strony

 

 

 

biblioteka

 

 

 

 

pajacyk

 

Statystyki

Odwiedza nas 19 gości oraz 0 użytkowników.

Licznik odwiedzin


0651552
Dziś
Wszystkie
92
651552

Twój numer IP: 3.235.41.241
2021-04-17 11:17

TERMINY POSTĘPOWANIA REKRUTACYJNEGO I TERMINY SKŁADANIA DOKUMENTÓW

Ósmoklasistów oraz ich rodziców zachęcam do zapoznania się z dokumentem określającym terminy postępowania rekrutacyjnego na rok szkolny 2021/2022 ustalone przez Ministra Edukacji i Nauki. (Źródło: www.gov.pl)

https://www.gov.pl/web/edukacja-i-nauka/terminy-rekrutacji-do-szkol?fbclid=IwAR2V8zFI0919jWToV55gwf3zv-IYDl2RPL-odkzt3wyg4-qO8qvwML98wEs

 

RANKING LICEÓW I TECHNIKÓW 2021 WG „PERSPEKTYW”

Liceum: https://licea.perspektywy.pl/2021/rankings

Technikum: https://technika.perspektywy.pl/2021/rankings

 

BAROMETR ZAWODÓW

Barometr zawodów jest jednoroczną prognozą sytuacji w poszczególnych zawodach. Badanie opiera się na opinii ekspertów zorientowanych w sytuacji na lokalnym rynku pracy. Analizie poddawane są grupy zawodów zgodnie z Klasyfikacją zawodów i specjalności. Prognoza tworzona jest dla każdego powiatu przez pracowników powiatowych urzędów pracy.
Występuje tutaj podział na trzy grupy zawodowe: deficytowe, zrównoważone i nadwyżkowe.
Zawody deficytowe – zawody, w których liczba wolnych miejsc pracy jest większa niż liczba osób zainteresowanych podjęciem pracy i spełniających wymagania pracodawców (w tej grupie najtrudniej pracodawcom znaleźć kandydatów do pracy).
Zawody zrównoważone – zawody, w których liczba wolnych miejsc pracy jest zbliżona do liczby osób zainteresowanych podjęciem pracy i spełniających wymagania pracodawców.
Zawody nadwyżkowe – zawody, w których liczba wolnych miejsc jest mniejsza niż liczba osób zainteresowanych podjęciem pracy i spełniających wymagania pracodawców (w tej grupie najtrudniej osobom poszukującym pracy znaleźć zatrudnienie).
Poniżej link do barometru zawodów:

https://barometrzawodow.pl/

 

KLASYFIKACJA ZAWODÓW I SPECJALNOŚCI

Klasyfikacja zawodów i specjalności to usystematyzowany zbiór zawodów i specjalności występujących na rynku pracy. Klasyfikacja jest opracowana w oparciu o Międzynarodowy Standard Klasyfikacji Zawodów ISCO-08. W celu dostosowania do zmian zachodzących na rynku pracy (wprowadzanie nowych zawodów/specjalności), co 2-3 lata odbywa się aktualizacja klasyfikacji. Zachodzi to w drodze zmian rozporządzenia Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w sprawie klasyfikacji zawodów i specjalności na potrzeby rynku pracy oraz zakresu ich stosowania.
Nie należy mylić zawodu i specjalności ze stanowiskiem pracy.

Poniżej link do klasyfikacji zawodów i specjalności:

https://psz.praca.gov.pl/rynek-pracy/bazy-danych/klasyfikacja-zawodow-i-specjalnosci/wyszukiwarka-opisow-zawodow

 

DORADZTWO EDUKACYJNO-ZAWODOWE

Uczniowie, którzy kończą szkołę podstawową stają przed wyborem szkoły ponadpodstawowej oraz kierunku dalszego kształcenia. Jest to ważna, a zarazem trudna decyzja w życiu młodego człowieka. Wyposażenie młodzieży w umiejętności przydatne w podejmowaniu decyzji dotyczących wyboru szkoły lub zawodu jest bardzo istotne na tym etapie ich życia.
Poznanie siebie i własnych predyspozycji pozwala uczniom dokonać prawidłowego wyboru dalszej ścieżki edukacyjnej oraz zawodu. Poprzez identyfikację zainteresowań oraz słabych i mocnych stron każdego ucznia doradztwo edukacyjno-zawodowe ukierunkowuje go na wybór dalszego kształcenia i przygotowuje do podjęcia decyzji o wyborze zawodu. To jest zawsze decyzja ucznia. Rolą doradcy jest mu towarzyszyć w tym procesie, ale decyzję zawsze podejmuje uczeń.

Opracowanie: Aleksandra Panasiuk

PORADY DLA UCZNIA W KILKU KROKACH

• W jaki sposób wybrać szkołę i zawód?
• Czym zajmować się w przyszłości?
• W jakim zawodzie pracować?
• Jaką szkołę wybrać?
• Co w sobie rozwijać?
• Jak podjąć te ważne decyzje?
KROK 1
Zastanów się, czego chcesz. Zanim dokonasz wyboru zapytaj siebie o to kim chciałbyś być i czym chciałbyś się zajmować. Jaka szkoła lub zawód najbardziej Cię interesuje? Pomyśl o nich, zrób listę, nawet jeżeli wydają Ci się nieosiągalne. Zrób to spokojnie i rozważnie ponieważ jest to jedna z najważniejszych decyzji w Twoim życiu.
KROK 2
Określ jakie posiadasz indywidualne możliwości i zasoby. Zastanów się i zbierz: wiedzę, jaką posiadasz, uzdolnienia, zainteresowania, umiejętności, preferencje, cechy charakteru oraz wartości, które cenisz. Najlepiej zapisz je wszystkie.
KROK 3
Ustal swoje alternatywne wybory. Pomyśl – jaki zawód lub szkołę wybrałbyś, gdyby nie udało Ci się zrealizować kroku 1? Gdybyś nie mógł uczyć się w szkole, która Cię interesuje lub nie mógłbyś wykonywać wymarzonego zawodu. Wypisz kilka możliwości. Weź pod uwagę opinie doradców, np. rodziców, doradcy zawodowego, nauczycieli, przyjaciół.
KROK 4
Przeanalizuj i porównaj wszystkie propozycje. Jakie są zalety i wady, zyski i koszty każdego wyboru? Kto lub co ci pomoże, a gdzie mogą być przeszkody?
KROK 5
Oceń szansę na sukces. Która propozycja najlepiej odpowiada Twoim potrzebom? Uszereguj swoje wybory od najbardziej do najmniej satysfakcjonującego. Następnie ułóż je inaczej: od najłatwiej do najtrudniej osiągalnych. Wyciągnij wnioski i wybierz najlepszą możliwość.
KROK 6
Zaplanuj kroki. Zastanów się co zrobić, żeby osiągnąć to, co dla Ciebie jest osiągalne. Zaplanuj kolejność i czas.
KROK 7
Oceń swoją decyzję. Pomyśl czy podjąłeś słuszną decyzję? Wróć do kroku1, aby sprawdzić, czy posiadasz wszystkie potrzebne dane i informacje. Czy jesteś w stanie wykonać swój plan? Jeśli masz wątpliwości, zastanów się co zmienić. Jeśli nie – właśnie podjąłeś decyzję!
TERAZ KONSEKWENTNIE JĄ REALIZUJ! UWIERZ W SIEBIE I W TO, ŻE SIĘ UDA!

Źródło: Informator 2020/2021 Szkoły Powiatu Lubelskiego, Powiat Lubelski

Copyright © 2021 Szkoła Podstawowa w Rudzie-Hucie