foto1 foto2 foto3 foto4 foto5
Witamy na stronie internetowej Szkoły Podstawowej w Rudzie-Hucie

Szkoła Podstawowa w Rudzie-Hucie

im. por. Zbigniewa Twardego ps. "Trzask"

Kartka z kalendarza


Dzisiaj jest: 25 Październik 2021    |    Imieniny: Ingi, Darii, Sambora

Czas

Kod QR na smartfon

Zeskanuj kod i przeglądaj stronę na smartfonie

Gazetka szkolna

Polecane strony

 

 

 

biblioteka

 

 

 

 

pajacyk

 

Statystyki

Odwiedza nas 43 gości oraz 0 użytkowników.

Licznik odwiedzin


0745619
Dziś
Wszystkie
465
745619

Twój numer IP: 35.175.107.77
2021-10-25 21:40

KOLOROWE PORTRETY

Uczniowie klasy 2b poznali twórczość włoskiego malarza Giuseppe Arcimboldo, który tworzył postacie z warzyw, owoców, liści i kwiatów. Dzieci, zainspirowane niezwykłymi dziełami, wykonały kolorowe portrety. Oto mali artyści i ich twórczość.

WARSZTATY PISARSKIE

Warsztaty pisarskie- spotkanie z pisarką, poliglotką, autorką bajek dla dzieci i dorosłych, autorką czasopism naukowych, malarką i fotografką wrażliwą na piękno sztuki i natury - panią dr nauk humanistycznych - Katarzyną Czubałą- Vyborov. Ruszył projekt „Wędrówki do świata wyobraźni, czyli sztuka kreatywnego tworzenia” 18 października 2021 autorki innowacji Anna Bąk i Agnieszka Suszczyk zorganizowały spotkanie literackie,  warsztaty  pod kierunkiem dr.a nauk humanistycznych, pani Katarzyny Czubały Vyborov.
Uczestniczki: Natalka Wróblewska, Dominika Zawiślańska, Noemi Dąbrowska, Oliwka Skrochocka, Ola Honory, Ania Walczuk, Julka Suszczyk i Ola Bąk zdobywały szlify literackie w kierunku redakcji własnych tekstów: wierszy, opowiadań, bajek i innych form redakcyjnych. Pisarka inspirowała do pisania jako metody na uzewnętrznienie bogactwa wyobraźni, rozmawiałyśmy o sztuce rymowania wierszy i bajek, poznałyśmy sposoby scrapbookingu, czyli wspierania słowa obrazem-  własną ilustracją, co ma za zadanie wzbogacenie pola skojarzeń u tworzącego tekst ucznia, ale i wpłynięcie na atrakcyjność odbioru przez czytelnika.
Jako że dziewczynki mają już pierwsze  doświadczenia w pisaniu tekstów, wymieniły doświadczenia, w jaki sposób pisały wiersze, opowiadania konkursowe czy hymn naszej szkoły. Natalka Wróblewska uzyskała od pisarki pozytywną recenzję  własnego wiersza pt. „Bocznica zagłady”, zainspirowanego niedawną wizytą w Muzeum Obozu i Miejsca Pamięci w Sobiborze. Natalka odczytała własny wiersz, pozostawiając w słuchaczach ślad emocjonalnego wzruszenia. Jego treść zamieszczę pod koniec dzisiejszego artykułu. Po nim zamieszczę mój własny utwór… Pisarka przygotowała dla uczestniczek warsztatów quizy o bajkach dawnych i współczesnych, wymieniałyśmy doświadczenia w czytaniu bajek określonych pisarzy, różnorakich sposobach moralizowania, bohaterach tych utworów i lokowaniu akcji w świecie przedstawionym. Co ciekawe, i my, i młodzież zgodnie preferujemy bajki o spokojnej fabule. Dziewczęta otrzymały do rozwiązania tematyczne rebusy. Wielką frajdę odczułyśmy, słuchając dwóch bajek pani Katarzyny Czubały – Vyborov.  To cudne, rymowane, samodzielnie ilustrowane dydaktyczne utwory, urzekające słowiańskim pięknem obrazowania poetyckiego.  Bajki można nabyć w bibliotece naszej szkoły. Pierwsze warsztaty w wędrówce do świata wyobraźni za nami. Czeka sztuka kreatywnego tworzenia, a jednocześnie piękna przygoda. Powoli zanurzamy się w literaturę, a akt jej  tworzenia , jak i czytania może mieć działanie relaksacyjne, a może i terapeutyczne. Na zakończenie - dwa wiersze: Natalii Wróblewskiej i mój. Inspiracją stały się  nasze przeżycia podczas zwiedzania Muzeum Obozu i Miejsca Pamięci w Sobiborze.

„Bocznica zagłady”
Tam, gdzie słońce jest bardziej wyblakłe,
Tam, gdzie ptaki nie śpiewają,
Piski, szlochy słychać do tej pory,
Jechał pociąg, a  w wagonach ludzie,
Ludzie głodni, ubrani biednie,
Trzymający klucz nadziei w kieszeni,
A z tych kluczy teraz tylko resztki za szklaną szybą ujrzeć nam
Dadzą…

Autor: Natalia Wróblewska, kl. 8a

*******************************


„Los poprosił ich do tańca”

Za kolczastym drutem nienawiści
Pogarda z bólem tańczą zgodne tango.
Tu żaden sen o życiu się nie ziści,
Nie zaczerpną wolności otwartą bramą.
W takcie sztajera walczyk niemiecki,
Taniec koszmaru, taniec zdradziecki.

A czemu łza nie tańczy?
Kogo widzi żydowska łza?

Mały, kościany grzebyczek,
Metalowy, bez ucha kubeczek.
Obrączki zdjęte z palców par,
Nieme czekają na życia dar.

Autor: Anna Bąk

 

DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ

Dnia 13 października 2021 r w Szkole Podstawowej w Rudzie - Hucie, odbyła się akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Przedstawienie przygotowali uczniowie klas III a i III b, pod kierunkiem pań Barbary Mikołajczyk i Doroty Kowal. Młodzi artyści piosenką i słowem uświetnili ten wyjątkowy dzień w roku szkolnym. Pan Dyrektor Adam Marszaluk złożył życzenia wszystkim nauczycielom i pracownikom szkoły. Głos zabrał również Wójt Gminy Ruda- Huta, Pan Kazimierz Smal, przekazując nauczycielom i pracownikom wiele serdecznych życzeń i podziękowań. Pani Iwona Skrochocka Przewodnicząca Rady Rodziców, gratulowała i dziękowała nauczycielom za ich trud i pracę.

XI ŚWIATOWY DZIEŃ TABLICZKI MNOŻENIA MNOŻENIA, 1 października 2021

Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia to dzień symboliczny. Ma on na celu zachęcić wszystkich do przypomnienia sobie tabliczki mnożenia. Uczniowie, którzy w trakcji wakacji zdążyli zapomnieć tabliczkę mnożenia, mieli okazję nadrobić te zaległości. Przygotowania do tego dnia w naszej szkole rozpoczęły się już we wrześniu. Uczniowie klas trzecich utrwalali tabliczkę mnożenia systematycznie i cierpliwie na wielu lekcjach. Sprawdzanie efektów przebiegało dwuetapowo. Najpierw uczniowie rozwiązywali test. Nie był on łatwy, dlatego do kolejnego etapu zakwalifikowało się tylko 5 uczniów. W dalszej części mali matematycy rozwiązywali zadania online na www.tabliczkamnożenia.pl. Były to trudne zmagania, które pozwoliły wyłonić dwóch zwycięzców: Jakub Zwierzyński i Kuba Mazurek. Ci uczniowie wszystkie zadania wykonali bezbłędnie. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!!!

Bożena Nowosad

WYCIECZKA DO SOBIBORU

W ramach realizowanej innowacji pedagogicznej autorstwa Anny Bąk i Agnieszki Suszczyk uczniowie klasy 8a odbyli wycieczkę do Muzeum i Miejsca Pamięci w Sobiborze. Celem wyjazdu było zwiedzenie miejsca byłego obozu zagłady w Sobiborze, gdzie w latach 1942-43  zostało zamordowanych ok. 180 tys. Żydów. Uczniowie zapalili znicz pamięci przy stacji kolejowej Sobibór, gdzie kończyły swój bieg pociągi z tysiącami ludzi wiezionymi na stracenie. Absolutnie nowoczesne muzeum łączy historię z nowoczesnością. Wystawa stała „ SS Sonderkommando Sobibór. Niemiecki obóz zagłady” pozwala na retrospektywną podróż w czasy wojny i mentalne zbliżenie się „dziś” do „ wczoraj”, skłania do zadumy i refleksji. Monochromatyczna trójwymiarowa makieta obozu, odwzorowująca jego plan sytuacyjny (opracowana na podstawie zebranych materiałów źródłowych i prac archeologicznych) , tablice interaktywne, gabloty z szeregiem artefaktów, przenoszenie rzeczywistej przestrzeni muzeum do świata wirtualnego z wykorzystaniem technologii cyfrowych nie tylko zaciekawiają, ale pozwalają na celniejsze dotarcie do współczesnego, młodego odbiorcy kultury.  Tak więc i my, i uczniowie oddychamy solidarni z ofiarami obozu, poruszeni do głębi ich losem, próbujący zrozumieć, do czego zdolny jest/był  człowiek…? Ile można było przeżyć, by  spróbować żyć? Do czego doprowadza indoktrynacja, rasizm, nacjonalizm? Co kryją nazistowskie obozy na polskich ziemiach? Owe pytania i przeżycia posłużą grupie aktywnych literacko uczniów do redakcji tekstów; wierszy, opowiadań, wspomnień. W wycieczce uczestniczyły m.in. p. dyrektor Biblioteki Publicznej w Rudzie - Hucie Marta Kordas, p. wicedyrektor Szkoły Podstawowej w Rudzie- Hucie  Dorota Sawicka. Dziękujemy Muzeum  w Sobiborze za niepowtarzalną lekcję i piękne przyjęcie nas.

Opracowanie - Anna Bąk

Z PRZYRODĄ NA TY

Klasa pierwsza w bieżącym roku szkolnym przystąpiła do realizacji innowacji pedagogicznej „Z przyrodą na ty”. Program łączy teorię z praktyką, pozwala bliżej poznać wybrane zjawiska przyrodnicze i najbliższe środowisko dziecka. Pierwsze zadanie realizowane przez uczniów w ramach w/w programu dotyczyło roślin doniczkowych i sposobów ich pielęgnacji. Uczniowie przekonali się, że parapet może być doskonałym miejscem do uprawiania roślin, gdyż zapewnia im dostateczną ilość światła i ciepła. Dyżurni zadbają teraz, aby kwiatom nie zabrakło wody i regularnego nawożenia. Zielone, pachnące świeżością kwiaty na parapecie będą nam  uprzyjemniały pobyt w szkole.

Bożena Nowosad

ŚLUBOWANIE KLASY I

Jedną z pierwszych chwil w życiu każdego ucznia, na którą czeka się z wielkim niepokojem jest rozpoczęcie nauki w klasie pierwszej. Uroczystość ślubowania jest tego najlepszym przykładem. 7 października 2021 r. w Szkole Podstawowej w Rudzie – Hucie odbyło się  uroczyste pasowanie uczniów klasy pierwszej. Pierwszoklasiści w obecności: wójta, dyrekcji szkoły, wychowawców, nauczycieli i rodziców zostali oficjalnie włączeni do społeczności naszej szkoły. Przyrzekli, że będą dobrymi uczniami, dbającymi o honor i tradycje szkolne. Piękna część artystyczna, którą przygotowali i zaprezentowali przed publicznością pokazała jak wiele zdążyli się już nauczyć. W uroczystości uczestniczyli rodzice oraz koledzy  i koleżanki z klas młodszych. Po ceremonii ślubowania w klasie czekał na uczniów słodki poczęstunek, który przygotowali niezawodni rodzice.  Wszystkim pierwszakom życzymy samych dobrych dni i powodzenia!!!

Wychowawca – B. Nowosad

LITERACKI WRZESIEŃ

Miesiąc wrzesień obfitował w literackie wydarzenia. W naszej szkole miało miejsce wspólne czyta-nie Moralności pani Dulskiej Gabrieli Zapolskiej, utworu promowanego w ramach akcji „Narodowe Czytanie”. Uczniowie kl.7b i 8b wraz z paniami: Martą Kordas, Marta Walczuk i Agnieszką Polak wspólnie przeczytali fragmenty dramatu. W kolejnym wydarzeniu uczestniczyły klasy: siódme, ósme i piąta. Było to spotkanie z panem doktorem Leonem Popkiem, synem Heleny,  autorki książki „Błogosławiona wieś”. Są to wspomnienia dotyczące  życia mieszkańców wołyńskiej wsi Wola Ostrowiecka w okresie międzywojennym, pod okupacją  sowiecką i niemiecką. Należy podkreślić, że 30 sierpnia 1943 r. Wola Ostrowiecka razem z Ostrówkami zostały zniszczone przez UPA. Autorka, na podstawie opisu tej jednej wsi, dla niej błogosławionej i szczęśliwej, pokazuje nam, co utraciliśmy. Tylko na Wołyniu takich zniszczonych polskich miejscowości było ok. dwóch tysięcy.
Dużo emocji dostarczyło również spotkanie z panem Grzegorzem Czerwickim. W książce Nie jesteś skazany przedstawia on niezwykle bolesną i trudną historię swego życia. Na swoim przykładzie pokazuje, że każdy ma szansę wszystko zacząć od nowa, ale musi tego pragnąć i nie bać się ciężkiej pracy nad sobą samym.
Serdeczne podziękowania  Paniom  z  Biblioteki Publicznej Gminy Ruda- Huta za wspólną realizację powyższych przedsięwzięć.

CZY WIESZ CO JESZ?

30 września klasa 2b poznała zasady zdrowego odżywiana. W oparciu o nie uczniowie wspólnie wykonali piramidę żywienia. Chętni przygotowali w domu zdrowe kanapki na śniadanie.

OBCHODY DNIA PATRONA

Dnia 18 września bieżącego roku  minęła 27. rocznica nadania naszej szkole imienia por. Zbigniewa Twardego ps. „Trzask” – żołnierza, który walczył o wolność naszej ojczyzny w czasie II wojny światowej. W tym roku obchody ku czci patrona przypadły 1 października. Uroczystości rozpoczęły się o godz. 8.00  mszą św. w kościele parafialnym w Rudzie –Hucie celebrowaną przez ks. wikariusza Mariusza Olszkę.  Następnie zaproszeni goście: zastępca wójta Gminy Ruda – Huta p. Agnieszka Woszczewska,  wiceprezes Chełmskiego Środowiska 27. Wołyńskiej Dywizji Piechoty Armii Krajowej w Chełmie płk. Mariusza Pochylczuka wraz z przedstawicielami środowiska, przewodnicząca Rady Szkoły p. Iwona Skrochocka, dyrekcja, nauczyciele, uczniowie i ich rodzice uczestniczyli w akademii upamiętniającej zasługi por. Twardego oraz żołnierzy Armii Krajowej. Młodzież szkolna, pod opieką p. Agnieszki Polak, p. Agnieszki Suszczyk i p. Marka Tarnowskiego, przygotowała część artystyczną.  Dekoracje -  p. Magda Gałus i p. Izabela Mazurkiewicz. Wszystkim osobom zaangażowanym w przygotowanie obchodów Dnia Patrona Szkoły serdecznie dziękujemy.

Copyright © 2021 Szkoła Podstawowa w Rudzie-Hucie