foto1 foto2 foto3 foto4 foto5
Witamy na stronie internetowej Szkoły Podstawowej w Rudzie-Hucie

Szkoła Podstawowa w Rudzie-Hucie

im. por. Zbigniewa Twardego ps. "Trzask"

Kartka z kalendarza


Dzisiaj jest: 30 Wrzesień 2020    |    Imieniny: Wera, Zofia, Honoriusz

Czas

Kod QR na smartfon

Zeskanuj kod i przeglądaj stronę na smartfonie

Gazetka szkolna

Polecane strony

 

 

 

biblioteka

 

 

 

 

pajacyk

 

Statystyki

Odwiedza nas 38 gości oraz 0 użytkowników.

Licznik odwiedzin


0544427
Dziś
Wszystkie
523
544427

Twój numer IP: 3.223.195.126
2020-09-30 16:56

PRÓBNY ALARM PRZECIWPOŻAROWY

25 września 2020 r. o godz. 8.00 przeprowadzono w naszej szkole próbny alarm przeciwpożarowy z udziałem funkcjonariuszy Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Chełmie - koordynator młodszy kapitan Paweł Krystynek. Ewakuowano uczniów wraz z nauczycielami i administracją szkoły. Przeprowadzone ćwiczenia miały na w celu sprawdzenie stopnia opanowania umiejętności zachowania się w sytuacji zagrożenia pożarem uczniów i pracowników szkoły oraz zasadami postępowania na wypadek pożaru, poruszania się po budynku zgodnie z drogami ewakuacji i przejścia na teren zbiórki. Po sygnale dźwiękowym (3 dzwonki) wszyscy uczniowie i pracownicy opuścili natychmiast budynek szkoły, korzystając z sześciu wyjść ewakuacyjnych. Nauczyciele zdali raport dyrektorowi szkoły o frekwencji. Po przeprowadzonej kontroli budynku przez strażaków informacja o stanie ewakuacji została przekazana dyrektorowi, który odwołał alarm. Zespoły klasowe pod opieką nauczycieli wróciły do sal lekcyjnych. Akcja przebiegła sprawnie, a organizowana jest co roku w trosce o poprawę bezpieczeństwa uczniów i pracowników szkoły.

ZŁOTO MONIKI DADAS

Absolwentka Szkoły Podstawowej w Rudzie-Hucie Monika Dadas zdobyła tytuł Mistrzyni Polski kadetek w zapasach w ramach rozgrywanej w woj. lubelskim Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży (Chełm, 16-18.09.2020)  Monika stoczyła  w turnieju pięć zaciętych walk. W pierwszym pojedynku położyła na łopatki zawodniczkę z Poznania, następnie wygrała przez przewagę techniczną 10:0 z reprezentantką  Łodzi. W kolejnej  wyrównanej walce  pokonała zawodniczkę z Białogardu.  Początek półfinałowego pojedynku nie układał się najlepiej, jej starsza o dwa lata rywalka ze Śląska prowadziła już 8:0, ale Monika zdążyła wykonać swój ulubiony przerzut przez biodro i odniosła łopatkowe zwycięstwo. Do walki finałowej nasza zapaśniczka przystąpiła bardzo skoncentrowana. Jej przeciwniczką była wielokrotna medalistka ogólnopolskich i międzynarodowych turniejów Klaudia Podgórzak z Siedlec. Najważniejszy pojedynek w swojej dotychczasowej karierze nasza zapaśniczka rozegrała mądrze taktycznie i wygrała na punkty 4:0. Podczas uroczystej dekoracji najlepszych zawodniczek otrzymała złoty medal, pas Mistrzyni Polski i wieniec laurowy. Po tym turnieju Monika  została powołana do kadry narodowej kadetek i objęta przygotowaniami do Mistrzostw Europy. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

DZIAŁANIA W RAMACH REALIZACJI PROJEKTU „JAK DBASZ, TAK MASZ”.
WYCIECZKA DO GMINNEJ OCZYSZCZALNI ŚCIEKÓW W RUDZIE KOLONII

21.09.2020 r. uczniowie klas VI b, VII b  brali udział w wycieczce do Gminnej  Oczyszczalni Ścieków w  Rudzie Kolonii. Wycieczka odbyła się w ramach realizacji projektu  WFOŚ i GW w Lublinie „Jak dbasz, tak masz” – realizowanego przez Ligę Ochrony Przyrody – Zarząd Okręgu w Chełmie. Celem wycieczki było poznanie procesu oczyszczania ścieków oraz zwrócenie uwagi dzieci na konieczność oczyszczania wody. W czasie zwiedzania uczniowie mieli możliwość poznania zasady działania biologicznej oczyszczalni ścieków oraz obserwacji, jak wygląda proces technologiczny oczyszczania ścieków. Poznali również systemem sterowania urządzeniami do oczyszczania. Dowiedzieli  się również o sposobach i skutkach zanieczyszczania wody w wyniku działalności człowieka. Zajęcia w oczyszczalni poszerzyły wiedzę uczniów z zakresu przyrody oraz zwiększyły świadomość ekologiczną. Dzięki tej wycieczce uzmysłowiły sobie, jak bardzo ludzie zanieczyszczają wodę i ile pracy należy włożyć w jej oczyszczanie i uzdatnianie. Dziękujemy panu Krzysztofowi Mazurkowi – prezesowi Zarządu Zakładu Usług Komunalnych sp. z.o.o w Rudzie-Hucie za oprowadzenie i omówienie procesów technologicznych zachodzących w oczyszczalni.

NARODOWE CZYTANIE  

10 września 2020 r. w Hucie Kultury odbyło się  Narodowe Czytanie „Balladyny” Juliusza Słowackiego, którego organizatorem była Biblioteka Publiczna Gminy Ruda-Huta we współpracy z Gminnym Ośrodkiem Kultury w Rudzie-Hucie.
Klasa 7 b miała okazję wsłuchać się w lekturę, której fragmenty z podziałem na role czytali przedstawiciele Dyskusyjnego Klubu Książki, Gminnego Ośrodka Kultury, Zakładu Usług Komunalnych w Rudzie-Hucie, Urzędu Miasta Chełm, Urzędu Gminy Ruda-Huta, Koła Literackiego „zza rudzianej ściany”. Dramatyczną fabułę utworu podkreślała muzyka, prezentacja multimedialna i efekty dźwiękowe, a całości dopełniały stroje, w które przebrani byli aktorzy.
Ponadto w ramach tej ogólnopolskiej akcji i ze względu na to, że dramat  Juliusza Słowackiego jest lekturą obowiązkową, to klasy 7 szkoły podstawowej czytają go w ramach zajęć języka polskiego. Podczas nich uczniowie zgłębiają trudne zagadnienia o m.in. żądzy władzy i bogactwa, śmierci, sprawiedliwości, miłości.

Galeria zdjęć na sronie Biblioteki Publicznej Gminy Ruda-Huta tutaj.

AKCJA „SZANUJ ZIELEŃ”

W trosce o teren wokół szkoły, ochronę trawników, oraz promocję ekologii, uczniowie z klasy II a w ramach działalności Szkolnego Koła Przyrodniczego, na trawniku przed  szkołą ustawili tabliczkę z tytułem akcji. Włączmy się do niej wszyscy - szanujmy zieleń.

Opracowała B. Mikołajczyk

ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO 2020/2021

Inauguracja roku szkolnego 2020/2021 rozpoczęła się od uroczystej Mszy św., a następnie przewodnicząca Samorządu Uczniowskiego - Anna Walczuk, przywitała społeczność szkolną i zaproszonych gości: Wójta Gminy Ruda-Huta - Kazimierza Smala, przewodniczącego Rady Powiatu w Chełmie - Jarosława Walczuka, sekretarza Gminy Ruda-Huta -Agnieszkę Woszczewską, przewodniczącą Rady Rodziców -  Agnieszkę Walczuk. Dyrektor szkoły oraz  zebrani goście  życzyli uczniom sukcesów, nauczycielom satysfakcji z wykonywanej pracy, a rodzicom radości i dumy ze swoich dzieci.
Szkoła to miejsce zdobywania umiejętności, wiadomości, ale i nawiązywania relacji koleżeńskich, rozwijania pasji i zainteresowań. Z okazji pierwszego dzwonka wszystkim uczniom życzymy najlepszych ocen i spełnienia w każdym obszarze szkolnego życia.

Laureaci KAPSUŁY CZASU

W IV edycji ogólnopolskiej akcji „Serce Kapsuły Czasu”, laureatami z naszej szkoły zostali: Julia Suszczyk, Oskar Rozmarynowski, Zbigniew Laskowski - Laureat Honorowy – złoty certyfikat potwierdzający zamknięcie pracy konkursowej w postaci oryginalnej i elektronicznej. Julia Bukszyńska - Laureat Wyróżniony – srebrny certyfikat potwierdzający zamknięcie pracy konkursowej w postaci elektronicznej.

Serdecznie gratulujemy! :)

Zapraszamy do odwiedzenia  nowej strony  organizatora akcji  
 SERCE KAPSUŁY CZASU  https://kapsulaczasu.org/opis-akcji/ ,
a także profilu na Facebook’u  https://www.facebook.com/tworzymykrakow/
i Instagramie @tworzymykrakow,  gdzie na bieżąco są publikowane
 wszelkie informacje związane z Kapsułą Czasu.

#Kapsuła Czasu będzie prezentowana do 31 lipca na placu przed gmachem głównym Muzeum Narodowego w Krakowie. Gdyby ktoś był w Krakowie, zachęcamy do obejrzenia.

przygotowała Ewa Tworek

Laureaci Konkursu - „MAŁA PSZCZOŁA WIELE ZDOŁA”

Nagrody w postaci „Wielkiej Encyklopedii Pszczelarstwa” za udział w konkursie plastycznym "Mała pszczoła wiele zdoła" zorganizowanym przez Nadbużański Związek Pszczelarzy w Chełmie w roku 2020 otrzymali uczniowie:
1. Wojciech Sitarz -  kl. 1
2. Martyna Molenda -  kl. 1
3. Igor Psuja - kl. 2a
4. Zbigniew Laskowski - kl. 5b
5. Aleksandra Honory -  kl. 6a
6. Krystian Walczuk - kl. 6b

Podziękowanie za przygotowanie uczniów i zachęcenie do udziału w konkursie otrzymała pani Ewa Tworek, nauczyciel sztuki  w Szkole Podstawowej w Rudzie-Hucie. Serdecznie gratulujemy Laureatom, życzymy sukcesów w kolejnych konkursach artystycznych. Poniżej przedstawiamy niektóre z nagrodzonych prac.

ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO 2019/2020 W KLASIE IIIa

W dniu 26 czerwca 2020 r. w naszej szkole odbyło się zakończenie roku szkolnego 2019/2020 z zachowaniem reżimu sanitarnego. Uczniowie klasy III a przybyli tego dnia do szkoły wraz z rodzicami by zakończyć pierwszy etap edukacji. Zakończony rok szkolny był dla wszystkich uczniów wyzwaniem, któremu uczniowie klasy III a sprostali. W nagrodę otrzymali od wychowawczyni p. Joanny Prokop „Dyplomy mistrza zdalnego nauczania”. Rodzice zaś ufundowali dzieciom statuetki – sowy.
Wychowawczyni podczas tego wyjątkowego spotkania wręczyła uczniom świadectwa. Podziękowała także rodzicom za zaangażowanie na rzecz klasy i szkoły. Życzę wszystkim uczniom słonecznych i bezpiecznych wakacji, pełnych niezapomnianych wrażeń i przygód!

Opracowała: Joanna Prokop

NIE PAL PRZY MNIE, PROSZĘ

W II semestrze roku szkolnego 2019/2020 kontynuowano realizację programu edukacji antynikotynowej „Nie pal przy mnie, proszę” w klasach 1 - 3. W ramach programu odbył się konkurs plastyczny. Zadaniem dzieci było wykonanie plakatu z hasłem o tematyce antynikotynowej. Prace mogły być wykonane technika dowolną i przesyłane do organizatora w formie zdjęć przez e-dziennik. W konkursie wzięło udział kilku uczniów. Laureatami zostali: Jakub Zwierzyński klasa 1, Martyna Hawryluk klasa 2a i Maximilian Śliwiński klasa 2a. Na zakończenie programu odbyło się edukacyjne zebranie rodziców, na którym koordynatorka programu poinformowała ich o jego założeniach i celach oraz sposobach ich realizacji na terenie szkoły. Rodzice obejrzeli również krótki film uświadamiający im, iż ich własna postawa wobec palenia papierosów najbardziej wpływa na postępowanie ich dzieci w tym zakresie.

Katarzyna Lipiak

Copyright © 2020 Szkoła Podstawowa w Rudzie-Hucie