foto1 foto2 foto3 foto4 foto5
Witamy na stronie internetowej Szkoły Podstawowej w Rudzie-Hucie

Szkoła Podstawowa w Rudzie-Hucie

im. por. Zbigniewa Twardego ps. "Trzask"

Kartka z kalendarza


Dzisiaj jest: 28 Marzec 2024    |    Imieniny: Aniela, Sykstus, Joanna

Czas

Kod QR na smartfon

Zeskanuj kod i przeglądaj stronę na smartfonie

Gazetka szkolna

Polecane strony

 

 

 

biblioteka

 

 

 

 

pajacyk

 

Statystyki

Odwiedza nas 18 gości oraz 0 użytkowników.

Licznik odwiedzin


1233593
Dziś
Wszystkie
262
1233593

Twój numer IP: 52.90.50.252
2024-03-28 20:48

BEZPIECZNIE NA WSI MAMY, BO O ZDROWIE DBAMY!

Uczniowie z naszej szkoły przygotowali prace plastyczne na etap powiatowy XIV edycji Ogólnopolskiego Konkursu „Bezpiecznie na wsi mamy, bo o zdrowie dbamy” zorganizowanego przez Placówkę Terenową KRUS w Chełmie. Celem konkursu kierowanego do uczniów szkół podstawowych z terenów wiejskich jest promowanie pozytywnych zachowań związanych z pracą i zabawą dzieci oraz zasad ochrony zdrowia i życia w gospodarstwie rolnym. Do konkursu przystąpili: Zuzanna Tulikowska klasa 3, Julia Kantyka klasa 3, Gabriel Nadolski klasa 6b, Wiktoria Kloc klasa 7, Ewelina Dąbrowska klasa 8.

Opracowała Dorota Sawicka

SZKOLNY KONKURS MISTRZ GŁOŚNEGO CZYTANIA

Dnia 26.03.2024r. uczniowie  klas 4-8 wzięli udział w Szkolnym Konkursie Mistrz Głośnego Czytania. Reprezentantów poszczególnych klas oceniało jury w składzie: pani Marta Kordas dyrektor Biblioteki Publicznej Gminy Ruda – Huta, pani Dorota Sawicka wicedyrektor Szkoły Podstawowej w Rudzie- Hucie i pani Agnieszka Polak. Komisja oceniała: płynność i bezbłędność czytania, wyrazistość, dykcję oraz interpretację tekstu. Każdy uczestnik losował wybrany fragment lektury autorstwa Małgorzaty Musierowicz. Spośród 20 uczestników wyłoniono zwycięzców: I miejsce - Artur Hamulczuk kl.6b, II miejsce - Bartosz Oworus kl.6a, III miejsce - Zuzanna Kozak kl. 4a, wyróżnienie - Inga Skoczylas kl.5 oraz Michał Nadolski kl. 6b. Nasi Mistrzowie otrzymali upominki w formie kart podarunkowych ufundowanych przez Dyrektora Szkoły w Rudzie- Hucie. Uczniom dziękujemy za zaangażowanie oraz gratulujemy zamiłowania do czytania.

Agnieszka Polak

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ŚWIATOWY DZIEŃ KOLOROWEJ SKARPETKI

W pierwszym dniu wiosny świętowaliśmy wspólnie Światowy Dzień Kolorowej Skarpetki włączając się do akcji "załóż kolorowe skarpetki nie do pary". Data obchodów Światowego Dnia Zespołu Downa jest symboliczna. Przypada on na 21. dzień 3. miesiąca w roku ponieważ to właśnie dodatkowy, trzeci chromosom w 21. parze składających się z łańcuchów DNA chromosomów w ludzkich komórkach powoduje występowanie tej wady genetycznej. Stąd też inna nazwa tego zaburzenia - trisomia 21. Światowy Dzień Zespołu Downa jest świętem ustanowionym w 2005 roku z inicjatywy Stowarzyszenia Down Syndrome International (DSI), mając na celu budowanie świadomości na temat tego, czym jest Zespół Downa, a także tolerancji i wrażliwości na potrzeby osób nim dotkniętych. Od 2012 roku patronat nad obchodami sprawuje Organizacja Narodów Zjednoczonych. Uczniowie naszej szkoły brali udział w akcji przeprowadzonej przez psychologa i pedagoga szkolnego. Swój udział uczniowie wyrazili poprzez założenie tego dnia kolorowych skarpetek nie do pary jako wyraz radości, tolerancji i solidarności z osobami z Zespołem Downa i innymi różnymi rodzajami niepełnosprawności.

Katarzyna Lipiak
Sylwia Kalińska

ZAGROŻENIA W INTERNECIE – NA CO UWAŻAĆ JAKO RODZIC?

W dniach 19 i 22 marca w naszej szkole odbyło się spotkanie psychoedukacyjne dla rodziców klas 0 – 3 – online i klas 4- 8 w sali gimnastycznej  z panem Tomaszem Delmaczyńskim - psychologiem i terapeutą uzależnień pod hasłem : „Zagrożenia w Internecie – na co uważać jako rodzic?” Tematem przewodnim były przyczyny i skutki uzależnień od gier komputerowych, plusy i minusy uczestnictwa w indywidualnych i zespołowych grach internetowych, a także zagrożenia wynikające z niewłaściwego korzystania z różnych stron i aplikacji. Prowadzący omówił zasady bezpieczeństwa w Internecie. Zapoznał z odpowiedzialnością karną związaną z niewłaściwymi wpisami, komentarzami oraz agresją internetową. Poinformował o odpowiedzialności karnej rodziców za niewłaściwe zachowanie swoich dzieci w Internecie. Uzasadniał potrzebę rozmowy rodziców z dziećmi na temat korzystania z Internetu. Wyjaśniał kolejne objawy uzależnienia. Zachęcał do kontaktów bezpośrednich. Przekonywał do ustalenia domowych zasad ekranowych i zwiększonej kontroli rodzicielskiej.

Katarzyna Lipiak

KONKURS NA PISANKĘ WIELKANOCNĄ W MDKu W CHEŁMIE

Dnia 26 marca w Miejskim Domu Kultury w Chełmie, odbyło się uroczyste wręczenie nagród w konkursie na Pisankę Wielkanocną. Do konkursu zostało zgłoszonych ponad 460 prac. Wśród nich była pisanka Kingi Pakuły z klasy  0 "B", która otrzymała wyróżnienie. Gratulujemy Kindze i życzymy dalszych sukcesów.

J. Jaroszyńska

„W POSZUKIWANIU WIOSNY…”

20 marca klasa 6 A wybrała się na wycieczkę do Chełma. Pierwszym punktem, który zwiedziliśmy był Taras widokowy na dzwonnicy przy Sanktuarium Maryjnym na Górze Chełmskiej. Obejrzeliśmy znajdujące się tam  dzwony, podziwialiśmy widoki z samego szczytu tarasu. Następnie udaliśmy się na  spacer wokół terenu „Górki” . Kolejnym punktem wycieczki były Chełmskie Podziemia Kredowe. Wizytę rozpoczęło tradycyjne kołatanie do wrót królestwa osławionego chełmskiego Ducha. Zwiedzanie odbyło  się w towarzystwie Pana Przewodnika, który bardzo ciekawie opowiadał nam  historię podziemi. Największą  atrakcją tej wyprawy było spotkanie z grasującym  tam Duchem Bieluchem, który wywołał ogromny dreszczyk strachu, a zarazem gromkiego śmiechu.  Obiecał nam spełnić życzenia , o których z optymizmem pomyśleliśmy. Na koniec udaliśmy się do pizzerii, gdzie mogliśmy chwilę odpocząć i zaspokoić głód. To był przyjemny dzień.

Iza Mazurkiewicz

„MŁODZIEŻ ZAPOBIEGA POŻAROM”

22 marca 2024 roku w Komendzie Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Chełmie odbyły się powiatowe eliminacje Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej.
Organizatorem turnieju był Zarząd Oddziału Powiatowego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych w Chełmie przy współudziale Komendy Miejskiej PSP w Chełmie.
Eliminacje powiatowe zaszczycili swoją obecnością: Prezes Zarządu Oddziału Powiatowego Ochotniczych Straży Pożarnych RP w Chełmie – druh Kazimierz Smal, Przedstawiciel Starosty Chełmskiego – Robert Chełmicki oraz Zastępca Komendanta Miejskiego Państwowej Straży Pożarnej w Chełmie – bryg. Wojciech Chudoba.
Do eliminacji przystąpiło 19 uczestników w trzech grupach wiekowych.
Konkurs oceniała komisja w składzie:
– st. kpt. Tomasz Majewski – przewodniczący komisji /KM PSP/,
– mł. kpt. Szymon Żołnacz – sekretarz komisji /KM PSP/,
– mł. ogn. Paweł Sulikowski – członek komisji /KM PSP/,
Naszą Szkołę reprezentowali: Maja Kozłowska z klasy 4 B oraz Igor Psuja z klasy 6A. Laureatem II kategorii wiekowej klas 5-8 został Igor  Psuja i zajął II miejsce! Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

Iza Mazurkiewicz

WITAJ WIOSNO!

Nareszcie nadeszła wiosna! 21 marca przywitał wszystkich pięknym słoneczkiem i śpiewem ptaków. W naszej szkole był to wyjątkowy dzień! Uczniowie mogli odetchnąć od lekcji i spędzić ten dzień w bardzo przyjemny sposób. Od rana było przygotowanych wiele atrakcji. Szkolne kino, wizyta strażaków z Ochotniczej Straży Pożarnej w Rudzie i kurs pierwszej pomocy w nagłych wypadkach, pokazy zapaśnicze przygotowane przez Szkolne Koło Zapaśnicze -"Tajfun", konkurs na plakat o wiośnie, przygotowywanie Marzanny. By ten dzień mógł  upłynąć w słodkiej atmosferze zadbali rodzice naszych wspaniałych uczniów przygotowując kiermasz z pysznymi ciastami oraz stroikami wielkanocnymi. Dodatkowo można było zmienić swój image i upleść kolorowe warkoczyki. Szkoda tylko, że wiosna przychodzi tylko raz w roku.....

Agnieszka Suszczyk

 

 

 

 

 

 

 

 

KOLEJNY ETAP INNOWACJI – SPOTKANIE Z REGIONALISTĄ

20 marca 2024 zakończyliśmy drugi etap innowacji pedagogicznej, było to spotkanie z regionalistą -panem Antonim Franeckim.Trzy tygodnie wcześniej uczestnicy innowacji pozyskali informacje o bohaterach wojennych naszych ziem od pana Czesława Fury. Dziś pan Antoni przybliżył słuchaczom sylwetkę Zbigniewa Waldowskiego - bohatera „Dzienników z lat wojny i okupacji 1939-1945”. Uczniowie byli żywo zainteresowani narracją regionalisty, który przybliżył sylwetkę bohatera wojennego Rudy-Huty, Poczekajki, Leśniczówki, Karolinówki, żołnierza Grupy Strzelców pod dowództwem kaprala Jana Kuczyńskiego w Rudzie - Hucie. Z zapartym tchem wsłuchiwaliśmy się w opowieść o młodym chłopaku aresztowanym nad ranem wraz ze swoim ojcem przez Niemców, osadzonym w celi więzienia Zamku Lubelskiego, uczestnika obozu pracy w Kaniem, później więźnia Auschwitz - Birkenau, pracownika grupy roboczej Komando w niemieckiej Turyngii. Zbigniew Waldowski przeżył koszmar wojny, by być świadectwem, jak zaznaczył pan Franecki, żołnierza niezłomnego, który aresztowany, katowany przez esesmanów nikogo nie wydał. Nigdy nikogo nie wydał. „Powinniśmy być mu wdzięczni. Ponadto przywołana sytuacja jest dla nas ostrzeżeniem, czym jest wojna i sygnałem, że nigdy nie powinniśmy dopuścić, by podobny koszmar się powtórzył”- zakończył prelekcję pan Franecki.  Dwugodzinne spotkanie wyzwoliło wiele pytań zadawanych przez młodzież prelegentowi. Pojawiły się w nich kwestie posiłków w więzieniach, traktowania strażników przez esesmanów, jak pilnowano mostów na Gdolance i Uherce czy problem umiejętności posługiwania się językiem niemieckim przez więźniów. Pozyskane wiadomości posłużą do napisania ciekawych prac uczniowskich zamieszczonych w zbiorze „Zapomniani bohaterowie- reaktywacja pamięci”.

Opracowanie - Anna Jabłońska

EDUKACJA KONSUMENCKA

W ramach realizacji programu „Trzymaj Formę” 18 marca 2024r. w klasach 7 i 6b  przeprowadzone zostały warsztaty – „Edukacja konsumencka” prowadzone przez pracowników Oświaty Zdrowotnej i Promocji Zdrowia z Powiatowej Stacji Sanitarno - Epidemiologicznej w Chełmie. Uczniowie uzyskali wiedzą na temat zbilansowanej diety, jak czytać etykiety produktów żywnościowych i  przygotowali plakaty „Talerz zdrowia”.

opracowanie Katarzyna Lipiak

Copyright © 2024 Szkoła Podstawowa w Rudzie-Hucie